سرانجام ویروس پاپیلومای انسانی (HPV) در بدن

اکثر عفونت های HPV به سرعت توسط سیستم ایمنی بدن پاک شده و به سرطان سرویکس (دهانه ی رحم) تبدیل نمی شوند. پروسه ی تبدیل سلول های نرمال دهانه ی رحم به سلول های سرطانی بسیار طولانی بوده و سرطان معمولاً در عفونت های پایدار HPV (که عموماً بیش از یک دهه و یا بیشتر طول کشیده) دیده می شود.
مدت زمان پاکسازی HPV های پرخطر از بدن، بدون انجام هرگونه درمان خاص بصورت زیر است:
  •  طی ۸ ماه در ۷۰% موارد پاک می شود.
  •  طی ۱۲ ماه در ۸۰% موارد پاک می شود.
  •  طی ۱۸ ماه در ۹۰% موارد پاک می شود.
طولانی ترین زمان پاکسازی مربوط به ویروس HPV 16 است. البته این مدت زمان به قدرت سیستم ایمنی اشخاص بستگی دارد، به خصوص در بیماران مبتلا به HIV، زمان پاکسازی طولانی تر است که باعث پایداری بیشتر عفونت HPV شده و در نتیجه ریسک ابتلا به سرطان دهانه ی رحم را افزایش می دهد.
فاکتورهای اپیدمیولوژیک موثر در پایداری عفونت با HPV عبارتند از:
تبصره: امروزه مشخص شده است که غذاهای غنی از فولات یا ویتامین B9 (نوع طبیعی آن) نقش مهمی در پیشگیری از ابتلاء به عفونت با HPV 16 و دیسپلازی (رشد غیر طبیعی سلول) دهانه رحم دارد. این نکته در مورد مصرف اسید فولیک سنتزی برای پیشگیری از ابتلاء به HPV اثبات نشده است.
بنابراین مصرف غذاهای غنی از فولات نظیر مارچوبه ( asparagus)، لوبیا قرمز، بروکلی، عدس (lentils)، بامیه (okra)، کلم دکمه ای (brussels sprouts)، نخود فرنگی، نخود ایرانی (chickpeas)، آووکادو، اسفناج، پرتقال، گواوا (guava)، خربزه درختی (papaya)، انبه، موز، انار (pomegranate)، کاهو، گل کلم، کلم و ماش (mung beans) برای این بیماران بسیار مفید است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست
Open chat