دیابت

برای تمام زنانی که سابقه ی دیابت ندارند، غربالگری و تشخیص دیابت در بارداری با تست FBS (تست قند خون ناشتا) انجام می شود. معیار تشخیص به مانند قبل از بادراری است.
  • مقادیر کمتر از ۱۰۰: نرمال
  • مقادیر بین ۱۰۰ تا ۱۲۵: دیابت بارداری (حتی در یک نوبت)
  • مقادیر مساوی یا بالاتر از ۱۲۶: دیابت آشکار (حداقل در دو نوبت)
چنان چه درخانم بارداری قند ناشتا بالاتر از ۱۲۶ باشد تشخیص، دیابت بارداری است و نیاز به غربالگری مجدد با گلوکز نمی باشد. اگر مقدار FBS در محدوده دیابت بارداری باشد رژیم، ورزش، خود کنترلی میزان قند خون (SMBG) و در صورت لزوم درمان دارویی توصیه می شود. در برخی از مطالعات مقدار FBS بین ۹۲ تا ۱۰۰ را به عنوان اختلال تحمل گلوکز و یا قند خون بینابینی در نظر می گیرند ولی این موضوع ارتباطی با مالفورماسیون جنین (بیماری مادرزادی جنین) و سقط ندارد. در این شرایط اصلاح شیوه زندگی و تکرار آزمایش FBS بعد از گذشت یک ماه پیشنهاد می شود.
برای تمام بانوان باردار که در اولین بررسی، مقدار FBS نرمال دارند غربالگری میزان گلوکز در هفته ی ۲۴ تا ۲۸ بارداری نیز ضروری است. اگر در هر زمان از بارداری، تشخیص بر دیابت باشد، درمان شامل رژیم، ورزش و در صورت نیاز انسولین خواهد بود. در حال حاضر معمولا استفاده از تست HbA1c برای تشخیص دیابت بارداری انجام نمی شود. داروهای خوراکی پایین آورنده قند خون مانند متفورمین برای کنترل دیابت بارداری معمولا تجویز نمی شود، اگرچه این مورد برای سندرم تخمدان پلی کیستیک (pcos) استثنا می باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست