بررسی ذخيره ی تخمدان در ناباروری

اندازه گیری میزان ذخایر تخمدان یکی از مهم ترین تست های بررسی زوجین نابارور است. تخمین میزان ذخایر تخمدان در تعیین میزان موفقیت درمان های ناباروی بسیار موثر است. علاوه بر این به کمک آن می توان میزان نیاز به داروهای تحریک کننده ی تخمدان و دوز مورد نیاز آن ها را محاسبه کرد. در گذشته از روش های مختلفی مانند اندازه گیری میزان FSH در روز سوم دوران قاعدگی، شمارش فولیکول آنترال موجود در سونوگرافی، اندازه گیری حجم تخمدان و تست کلومیفن استفاده می شد. امروزه اندازه گیری هورمون آنتی مولرین نیز برای تخمین ذخایر تخمدان به کار می رود.
هورمون آنتی مولرین از سلولهای گرانولوزای فولیکول های کوچک (با اندازه ۴-۶ میلی متر) ترشح می شود و مقادیر آن در تمام طول ماه نسبتا ثابت است و ارتباطی به دوران قاعدگی ندارد. به همین دلیل این هورمون را می توان در هر روزی از ماه اندازه گیری نمود، درحالی که هورمون FSH حتما باید در روز دوم یا سوم دوران پریود اندازه گیری شود. ولی اگر FSH همراه با کلومیفن اندازه گیری شود می توان آن را در روز دهم نیز اندازه گیری نمود.
هورمون آنتی مولرین در آقایان از سلول های سرتولی ترشح می شود و مقادیر آن در هر سنی از بانوان بالاتر است. میزان این هورمون با افزایش سن کاهش می یابد و با کاهش آن می توان پیش بینی کرد که قدرت تخمدان کاهش یافته است.
همچنین مشاهده شده که بانوانی که در برنامه های IVF پاسخ دهی مناسبی به داروهای تحریک کننده ی تخمدان نداشته اند میزان این هورمون در آن ها پایین بوده است. مقادیر بالای این هورمون در افراد مبتلا به تخمدان پلی کیستیک دیده می شود و بر اساس آن می توان احتمال خطر بروز سندرم تحریک بیش از حد تخمدان را پیش بینی کرد.
مزیت استفاده از اندازه گیری این هورمون نسبت به تعیین FSH خون این است که مقادیر آن در تمام طول دوران پریود نسبتا ثابت است و با مقادیر هورمون استروژن خون و یا مصرف قرص های ضد بارداری ارتباطی ندارد. میزان FSH در روز دوم پریود در افرادی که از قرص های ضد بارداری استفاده می کنند کاهش می یابد و این امر می تواند موجب ارزیابی غلط ذخایر تخمدان شود. از طرف دیگر در افرادی که میزان استروژن خون آن ها بالاست، FSH خون پایین می آید و این امر به اشتباه، طبیعی تلقی می شود در حالی که در اصل ذخایر تخمدان کاهش یافته است.
این عوامل در مورد هورمون آنتی مولرین تاثیر گذار نیست و این هورمون ابزار بسیار بهتری برای تعیین ذخایر تخمدان می باشد ولی قیمت بالای این تست و امکان انجام این تست در تعداد کمی از آزمایشگاه ها، میزان دسترسی به آن را کم می کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست